Arbets- och kompisgrupper

Program hösten 2019

Arbetsgrupperna tillverkar handarbeten, hemslöjd, träarbeten m m för försäljning på Hemgårdens marknader, vilken är en viktig inkomstkälla för Hemgården. Till de mer etablerade grupperna hör bland annat Flitiga vänner och Flitiga händer m.fl.

Hemgården har också ett antal olika sorters kompisgrupper som bygger på deltagare som besitter tillräckligt med kunskap för att kunna arbeta på egen hand och utan lärare.

Oljemålning, onsdagar kl. 18.00 – 20:30

Oljemålning, torsdagar kl. 18.00-20.30

Akvarell, måndagar 9.00-13.00

Akvarell, måndagar 16.30-20.30

Akvarell, tisdagar kl. 9.00-13.00

Silversmide, torsdagar kl. 18.00-21.00

Porslinsmålning, tisdagar 16.00-19.00

Franska, tisdagar, kl. 15.00-17.00

Det finns lediga platser i målargrupp på torsdagskvällar! Välkommen med din ansökan 🙂

Vi har även Syhjälpen som inreder Lillys Bod med allehanda hantverk och handarbeten som man kan köpa till väldigt bra priser. Namnet Lillys Bod som finns på andra våning är en hyllning till Lilly Jansson, som var Hemgårdens föreståndare 1945-68. Mer om Hemgårdens historia kan du läsa här.