Arbets & Kompisgrupper

Program hösten 2017

Arbetsgrupperna tillverkar handarbeten, hemslöjd, träarbeten m m för försäljning på Hemgårdens marknader, vilken är en viktig inkomstkälla för Hemgården.

Flitiga vänner Torsdag 15.00 – 18.00

Flitiga händer Torsdag 13.00 – 16.30

 

Hemgården har också ett antal olika sorters kompisgrupper som bygger på deltagare som besitter tillräckligt med kunskap för att kunna arbeta på egen hand och utan lärare.

Oljemålning Onsdagar kl. 18.00 – 20:30

Oljemålning Torsdagar kl. 18.00-20.30

Akvarell Måndagar 9.00-13.00

Akvarell Måndagar 16.30-20.30

Akvarell Tisdagar kl. 9.00-13.00

Silversmide Onsdagar kl. 9.00-11.30

Silversmide Torsdagar kl. 18.00-21.00

Porslinsmålning Tisdagar 16.00-19.00

Franska Tisdagar, kl. 15.00-17.00

Vi har även Skaparverkstaden som inreder Lillys Bod med allehanda hantverk och handarbeten som man kan köpa till väldigt bra priser. Namnet Lillys Bod som finns på andra våning är en hyllning till Lilly Jansson, som var Hemgårdens föreståndare 1945-68. Mer om Hemgårdens historia kan du läsa här.


Facebook-gilla-knapp